Warsztaty w Radomierzu: Mleczne napoje fermentowane – właściwości i wykorzystanie kulinarne

28 maja w Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Radomierzu odbyły się warsztaty dla młodzieży szkolnej pt.: „Mleczne napoje fermentowane – właściwości i wykorzystanie kulinarne”. Poprowadzone zostały przez pracowników Katedry Żywienia Człowieka, Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W trakcie warsztatów uczestnicy mieli okazję najpierw wziąć udział w części teoretycznej, gdzie zdobyli fachową i rzeczową wiedzę na temat prozdrowotnych właściwości mlecznych napojów fermentowanych. Młodzież dowiedziała się, jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą regularne spożywanie takich produktów jak kefir, jogurt naturalny czy maślanka.

warsztaty
Uczestniczka warsztatów

Po części teoretycznej przyszedł czas na część praktyczną i degustacyjną. Uczestnicy mieli okazję spróbować różnorodnych mlecznych napojów fermentowanych oraz poznać sposoby ich kulinarnego wykorzystania. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, a degustacja była wyjątkowo smaczna, co podkreślali wszyscy obecni.

warsztaty
Warsztaty

Warsztaty były częścią zadania pn. „Sieć badawcza uczelni przyrodniczych na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego – projekt badawczy”, finansowanego w ramach dotacji celowej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem projektu jest wspieranie rozwoju polskiego sektora mleczarskiego poprzez innowacyjne badania naukowe oraz współpracę między uczelniami przyrodniczymi.