Warsztaty sensoryczne dla uczniów technikum gastronomicznego w Oławie

W połowie czerwca uczniowie technikum gastronomicznego z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach sensorycznych pt. „Rozpoznawanie oraz ocena organoleptyczna mleka i produktów mlecznych”.

Zdrowotne właściwości mleka i produktów mlecznych

Warsztaty rozpoczęły się od prelekcji na temat właściwości prozdrowotnych produktów mlecznych, która dostarczyła uczestnikom solidnej dawki wiedzy teoretycznej. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne dla zdrowia są produkty mleczne, zwracając uwagę na ich wartość odżywczą oraz rolę w codziennej diecie. Wydarzenie to było nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy, ale również do praktycznego zastosowania umiejętności zdobytych w trakcie nauki.

produkty
Produkty mleczne

Podczas warsztatów uczniowie z zaangażowaniem przystąpili do praktycznej oceny organoleptycznej różnych produktów mlecznych. Ich zadaniem było rozpoznanie i ocena smaku, zapachu, konsystencji oraz wyglądu prezentowanych produktów. Wyniki, jakie uzyskali, były dużym zaskoczeniem zarówno dla samych uczniów, jak i dla prowadzących warsztaty specjalistów. Okazało się, że nawet niewielkie różnice w produktach mlecznych mogą być wyraźnie odczuwalne i rozpoznawalne.

uczestnicy
Uczestnicy wydarzenia

Ekspercka wiedza z UPWr

Warsztaty zostały poprowadzone przez pracowników Katedry Żywienia Człowieka, Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, w ramach projektu badawczego na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego.
Przedsięwzięcie to jest częścią szerszego projektu badawczego pn. „Sieć badawcza uczelni przyrodniczych na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego”, finansowanego w ramach dotacji celowej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem projektu jest nie tylko rozwój naukowy, ale również praktyczne wsparcie dla sektora mleczarskiego w Polsce.

warsztaty